Софія Гоменюк-Мельник (1921-2001)

Софія  Гоменюк-Мельник

Народилася в селі Війтівка, що біля Умані на Черкащині. Художній талант успадкувала від батьків. Рано осиротіла, виховувалась у дитячому будинку. Сестри Софія і Ярина Гоменюк починали творчий шлях із розпису хат, печей, причому мали свої секрети – пензлики самі робили з лісових трав, для кожної фарби мали окремий пензель. Пізніше Ярина та Софія малювали гуашшю на папері або кар- тоні. Улюблені народні мотиви Софії: «вазон», «кущ», «букет», «квітка».

Першим про мистецтво сестер розповів світові київський мистецтвознавець і мистець Нарцис Кочережко. Він допоміг їм влаштувати музейні виставки, і сам зібрав чималу колек- цію їхніх робіт. Наприкінці 1960-х років виставка сестер у Музеї Тараса Шевченка стала сенсацією для столиці. Іван Кавалерідзе написав: «Тисячоліття готували вашу появу – тисячоліття пам’ятатимуть про Вас! Ярина і Софія Гоменюк, Ви самі не знаєте, що таке Ви є для нас, художників...».

Твори сестер Гоменюк зберігаються в Запорізькому художньому музеї, в Національному музеї народної архітектури і побуту в Пирогові.