Тетяна Пата (1884-1976)

Тетяна  Пата

Народилася в Петриківці на Дніпропетровщині. З 14 років заробляла
на хліб тим, що розписувала до свят або весіль комини печей, і невдовзі здобула славу першої малювальниці у всій окрузі. 1913 року до Петриківки приїхала петербурзька художниця Євгенія Евенбах, яка, зацікавившись творчістю Тетяни Пати, копіювала її малюнки, запрошувала переїхати до столиці.

Подальшу творчу долю Тетяни Пати визначила зустріч із видатним істориком і етнографом Дмитром Яворницьким. Він перший сприяв за- гальному визнанню її творів як справ- жніх цінностей народного мистецтва. 1925 року Тетяна Пата отримала замовлення від Дніпропетровського історичного музею на виготовлення килиму та двох ескізів розпису коминів. 1936-го у складі петриківської делегації майстриня приїздила до Києвана Першу республіканську виставку українського народного мистецтва. Згодом її роботи експонувалися в Москві та Петербурзі. 1950 року Тетяна Пата стала членом Спілки художників України.

В останні роки життя художниця зробила серію малюнків, що ввійшли до альбому «Тетяна Пата» (1973), оформлювала книжки та листівки.