Арсен Савадов, мистець

2014.11.02
Арсен Савадов, мистець

 

ПРИМАЧЕНКО – ЦЕ ТАК САМО КРУТО, ЯК І БАСКІЯ   http://ukrainian-naive.com/artist/maria_prymachenko

Марія Примаченко – велика художниця! Найкращі її твори зроблені з 1937 по 1939 рік. Цитати з них я використав у своїй картині “Країна Шу” – тому що це був рік 100-річчя Примаченко. І це була посвята художниці.

Марія Примаченко – зірка наївного мистецтва. А, можливо, іншого й нема.

Насправді, в Примаченко багато страшних образів. Я провів немало часу, вивчаючи її творчість. Якщо прибрати всю матісівську декоративність, то її образи дуже сильні і не надто добрі. Що збуджувало прекрасне – цей страх чи декоративність – для мене залишилося таємницею. Але якщо збільшити багато її образів одночасно, напевне,  це буде не менш страшно, ніж “Парк Юрського періоду” Спілберга.

Помандрувавши і поживши на Заході, я розумію, чому Пікассо любив Примаченко. Чому побачивши її твори, він знову почав працювати, поборовши депресію. Ця зустріч творів Примаченко і Пікасо – це зараховується!

У моїй майстерні також висять наївні шедеври — неканонічні ікони, які збирав по різних базарах. Дуже їх люблю. У них  є щось більше, ніж канон. Наївна ікона досконала в своєму короткому діалозі з серцем, вона набагато умовніша, не соборна, не така ідеологічна, за великим рахунком. Це як картини Піросмані.

І місцеві маргінальні маляри прекрасні! В них  є велике колективне несвідоме. Наївність – це частина любові, душі. Марсель Пруст сказав таку фразу: «Не можна не любити народну музу, тому що в ній серце і біль народу».

Наївні картини - теплі, душевні і доступні для розуміння. Щоб прочитати античність, потрібна освіта, а більшість українських  селян  ХХ століття не мали освіти. Отже, була культура іншого рівня  – сердечна. І на цьому рівні неканонічні ікони ідеальні, так само, як і  картини Примаченко. Але велич   простоти Примаченко полягає в тому, що це не тривимірне мистецтво, яке підтримував модернізм, наприклад. Це та ж не-тривимірність, яка властива Матісу, французькій школі. І декоративізм Примаченко  - унікальний, якийсь французький.   Вона працювала на випередження, хоч, напевне, випадково вийшла на цей шлях. І те, що вона змогла в ХХ столітті зробити фундаментальний контекст, що контактує з глядачем, – це переконливо. Це як Пікассо, тільки без спеціальної метафізики. Але з великою таємницею.

У нас є інші наївні художниці – Поліна Райко, Ганна Собачко-Шостак, але Примаченко – топ, вершина.  Вона найближча до абстракції.

Коли писав картину “Країна Шу”,  я взяв маленькі квіти Примаченко,  зробив їх велетенськими, як у поп-арті, і посадив туди своїх моделей. Я збільшив їх, як  сучасний художник, але таке враження, що це її світ. Це і є діалог між мистцями, між культурами. По-своєму, її великі квіти і малі звірі стали поп-артівськими об'єктами.  Примаченко дуже пластична, і в цьому сенсі надзвичайно  сучасна. У Примаченко до сьогодні є патрони, опції, унікальний ресурс. Примаченко дає світло…

Розмову із Арсеном Савадовим записали Дженіфер Кан та Наталія Маценко (Київ, середа, 26 лютого 2014 р.(

 

картини Марії Примаченко http://ukrainian-naive.com/artist/maria_prymachenko